IRAN TOUR -Travel and tours to Iran. hotels, maps, photos, attractions, itinerary ideas.
نوتریکا
 خدمات مسافرتی و گردشگری

ایتالیا

موقعیت جغرافیایی ایتالیا در نقشه جهانجغرافیای ایتالیا 

جمهوری ایتالیا در نیم کره ی شمالی و جنوب قاره اروپا، در طول جغرافیایی 6 تا 18 درجه ی شرقی و عرض جغرافیایی 36 تا 46 درجه ی شمالی قرار دارد. کشورهای همسایه ی ایتالیا به ترتیب طول مرز عبارتند از: سوئیس (740 کیلومتر)، فرانسه (488 کیلومتر)، اتریش (430 کیلومتر)، اسلونی (232 کیلومتر) و طول سواحل آبی این کشور نیز 7600 کیلومتر می باشد. کشور ایتالیا شبیه چکمه ای در میان دریای آدریاتیک و دریای مدیترانه قرار گرفته و با 303.323 کیلومتر مربع (کمتر از یک پنجم مساحت ایران) در رده ی هفتادمین کشور وسیع جهان قرار دارد.

بلندترین نقطه ایتالیا کوه مونته بیانکو با ارتفاع 748،4 متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن دریای مدیترانه ‌است. کوه های آلپ مرزی طبیعی میان ایتالیا و کشورهای همسایه غرب و شمال را تشکیل می دهد. در جایی که کوه ها و تپه ‌های دامنه کوه ها به هم می ‌رسد، رشته ‌ای از دریاچه‌ ها وجود دارد که شامل دریاچه‌ های لوگانو و کومو می باشد. دره حاصلخیز پو، میان تپه‌ های دامنه کوه های آلپ در شمال، تپه‌ های دامنه کوه های آپنین در جنوب، کوه های آلپ در غرب و دریای آدریاتیک در شرق جای دارد. ارتفاعات باریک آلپ لیگوریایی، کوه های مریتایم آلپ را به کوه های آپنین متصل می‌ کند. کوه های آپنین مانند ستون فقرات در کل طول شبه جزیره ایتالیا امتداد دارد. زمین های پست ساحلی اندک و نسبتاً محدود است ولی شامل آبگیر آرنو در توسکانا، آبگیر تیبر در اطراف رم، زمین های پست کامپانیا در اطراف ناپل و جلگه ‌هایی در امتداد خلیج تارانتو و در پولیا پاشنه ایتالیا می‌ باشد. دو جزیره بزرگ ایتالیا، ساردینا و سیسیل هر دو غالباً کوهستانی هستند. بیشتر خاک ایتالیا از نظر زمین شناختی ناپایدار است و در معرض زمین لرزه قرار دارد. این کشور چهار آتش فشان فعال دارد از آن جمله اتنا در سیسیل و وزوو نزدیک ناپل.


آب و هوای ایتالیا 

به طور کلی ایتالیا به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی دارای آب و هوای معتدل و مدیترانه ای می باشد. به لطف وجود گستردگی جغرافیایی شبه جزیره ایتالیا که عمدتاً بخش داخلی آن کوهستانی است، آب و هوای متنوع و دلپذیری در آن وجود دارد. در اکثر قسمت های شمالی و مرکزی، آب و هوای متغیر نیمه معتدل و مرطوب وجود دارد که بعضا با زمستان های سرد و تابستان های گرم همراه است.

مناطق ساحلی نیز دارای زمستان های معتدل و تابستان های عمدتاً خشک هستند. میانگین دما بین 0 در کوه های آلپ و 12 درجه در سیسیل بوده در تابستان ها بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد در نوسان است. تابستان های نسبتا گرم و زمستان های معتدل و گاهی سرد همراه با بارش زیاد باران مخصوصا در مناطق شمالی و مرکزی ایتالیا و رطوبت بالا بدلیل همجواری با دریا از خصوصیات بارز اکثر مناطق ایتالیاست.
مذهب مردم ایتالیا 

در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی, مذهب در ایتالیا از اهمیت و نفوذ بیشتری برخوردار است. حدود 78 درصد مردم از ایتالیا پیرو کلیسای کاتولیک هستند. مذهب کاتولیک به عنوان یکی از مذاهب مسیحیت پیوندهای کهن و استواری با تاریخ و فرهنگ ایتالیا برقرار کرده است. کلیسای رم قدیمی ترین کلیسای مسیحیت است؛ کاتولیک ها معتقدند که پطرس قدیس، از حواریون عیسی (ع) آن را بنا نهاده است. 

ایتالیا افزون بر آن که به عنوان خاستگاه مذهب کاتولیک در جهان مسیحیت اهمیت دارد، به عنوان اقامتگاه پاپ نیز مورد توجه کاتولیک های جهان است. پاپ که مشتاقان بسیاری در میان کاتولیک ها به ویژه ایتالیایی ها دارد در واتیکان که بخش کوچکی از رم پایتخت ایتالیاست، به سر می برد. بر اساس توافقی که در سال 1985 میان واتیکان و دولت ایتالیا انجام گرفت، مذهب کاتولیکی رم دیگر مذهب رسمی کشور به حساب نمی آید و آموزش اجباری مذهب در مدارس برچیده و کمک های مالی دولت کاهش یافت. حق حاکمیت شهر واتیکان به عنوان یک کشور مستقل که طبق عهدنامه لاتران در سال 1929 صورت گرفته، بدون هیچ تغییری به قوت خود باقی است.


زبان مردم ایتالیا 

زبان مردم این کشور ایتالیایی است که برگرفته از زبان لاتین است. غنا و تنوع گویش ها و زبان های محلی ایتالیا، بیش از زبان های دیگر مردمان لاتین زبان است. این زبان در دورانی که اقشار تحصیل کرده هنوز به لاتین سخن می گفتند و می نوشتند، عامیانه نامیده می شد. این زبان عامیانه در قرن چهاردهم میلادی توسط آثار شاعران و نویسندگان بزرگ فلورانسی نظیر دانته اعتبار یافت. بنابراین می توان گویش فلورانسی را که برگرفته ای اصیل از زبان لاتین است، پایه و اساس زبان ایتالیایی امروزی دانست. 

  واحد پول و اقتصاد ایتالیا 

پس از جنگ جهانی دوم رکود اقتصادی شدیدی در ایتالیا به وجود آمد. از آغاز نخستین سال های دهه هفتاد این رکود اقتصادی، کلیه کشورهای صنعتی را در بر گرفت. اما در دهه هشتاد تولید تقریبا در همه جا روبه رشد رفت و بهبودی جانبه به وجود آمد. در این زمان از شدت عدم توازن های داخلی و خارجی به تدریج کاسته شد و بار دیگر فضای اطمینان به وجود آمد. پس از آن، همه ساله اقتصاد ایتالیا از رشد مطلوبی برخوردار بوده است؛ به ویژه سال 1988 سال شکوفایی اقتصاد در ایتالیا بود. 

به طور کلی اقتصاد ایتالیا شاخصه هایی نظیر تولید ناخالص داخلی بالا و نرخ پایین بیکاری شناخته شده است. در سال 2012، ایتالیا نهمین اقتصاد بزرگ جهان و پنجمین اقتصاد اروپا بر اساس تولید ناخالص اسمی و دهمین اقتصاد بزرگ جهان و چهارمین در اروپا بر اساس برابری قدرت خرید ارزیابی شد. همچنین ایتالیا جزو اعضاء موسس G7 و G8، منطقۀ یورو و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) می باشد. 

واحد پول کشور ایتالیا لیره بود، ولی از سال 2002 مانند اغلب کشورهای اروپا یورو جایگزین آن شده است. 


تفاوت زمانی با ایران

ساعت رسمی ایتالیا حدود دو ساعت و نیم از تهران عقب تر می باشد یعنی اگر در ایران ساعت 10 باشد در ایتالیا ساعت 07:30 است.


شهرهای توریستی ایتالیا 
Notrika 2017