IRAN TOUR -Travel and tours to Iran. hotels, maps, photos, attractions, itinerary ideas.
نوتریکا
 خدمات مسافرتی و گردشگری

هلند

موقعیت جغرافیایی هلند در نقشه جهانجغرافیای هلند 

هلند در نیمکره شمالی و نیمکره شرقی، غرب اروپا و در طول جغرافیایی 3 درجه و 21 دقیقه الی 7 درجه و 13 دقیقه شرقی، و در عرض جغرافیایی 50 درجه و 45 دقیقه الی 53 درجه و 52 دقیقه شمالی واقع شده است.

طول مرزهای خشکی هلند، 1027 کیلومتر و طول ساحل دریایی آن، 451 کیلومتر است. این کشور از شمال و غرب با دریای شمال (451 کیلومتر) و از شرق با آلمان (577 کیلومتر) و از جنوب با بلژیک (450 کیلومتر) مرز دارد.

مساحت کل هلند، 41526 کیلومتر است که از این نظر، یکصدو سی و چهارمین کشور دنیاست. مساحت کل خشکی های آن 33883 کیلومترمربع و آب های آن 7643 کیلومتر مربع است که 41/18% از کل مساحت آن کشور است. هلند، کمی بزرگتر از بلژیک، تقریبا یک نهم آلمان و یکی سی و نهم ایران است.

هلند کم ارتفاع ترین کشور اروپای غربی است. ارتفاع حدود نیمی از مساحت آن، کمتر از یک متر بالای سطح دریاست و بیشتر آن در واقع، پایین تر از سطح دریاست.

کشور هلند، سرزمینی کاملا هموار و مسطح است. بلندترین نقطه در این کشور والسربرخ (Vaalserberg) است که با ارتفاع 7/322 متر بالاتر از سطح دریا در جنوب شرقی هلند واقع شده است. کم ارتفاع ترین قسمت کشور نسبت به سطح دریا زوئیدپلاس پولدر (Zuideplas polder) نام دارد که اطراف شهر روتردام است و 7 متر زیر سطح دریا واقع است و برای جلوگیری از نفوذ آب به آن نواحی، در آن منطقه چندین سد ساخته اند. قسمت وسیعی از هلند، از جمله تمام ایالت فلولند Flevoland (که بزرگترین جزیره مصنوعی جهان در آن قرار دارد) و بخش های وسیعی از هلند، زمین هایی هستند که با مهار کردن آب دریا و بستن سد و خشک کردن زمین ها به وجود آمده اند و آنها را پولدر (Polder) یعنی اراضی مزروعی پست کنار دریا می نامند؛ این موضوع، دلیل نامیده شدن سرزمین هلند را به این نام روشن می کند: سرزمینی بنا شده بر روی دریا و از طرفی به یک ضرب المثل قدیمی هلندی اشاره می کند که می گویند: «خداوند جهان را آفرید و هلندی ها هلند را به وجود آوردند».

هلند، منابع طبیعی و زمین های کشاورزی کمی دارد؛ اما مردم هلند با این موانع مبارزه کرده اند و هلند را به یکی از کشورهای غنی و توانگر دنیا تبدیل کرده اند. طولانی ترین حد فاصل شمال به جنوب این سرزمین، 315 کیلومتر، شرق به غرب 269 کیلومتر و طولانی ترین حد ساحلی آن، 367 کیلومتر است.

 


آب و هوای هلند 

آب و هوای هلند، تحت تأثیر بادهای غربی اروپا و در اثر مجاورت با دریای شمال، معتدل و مرطوب و دریایی است و روزهای بدون آفتاب در آن زیاد است. هلندی ها به علت رطوبت زیاد آن سرزمین، کشورشان را «کیکرلند» (Kikerland) یعنی «سرزمین قورباغه» می نامند. بخش وسیعی از این کشور، مجاور دریاست. دریا در زمستان به اندازه خشکی سرد نیست و در تابستان هم گرمای طاقت فرسا ندارد؛ این عامل به اضافه تأثیر وزش بادها غربی از دریا به خشکی سبب می شود که هوای نواحی ساحلی، معتدل باشد. به طور کلی، این کشور، تابستان های خنک و زمستان های معتدل دارد. متوسط درجه حرارت در زمستان، صفر درجه سانتیگراد و در تابستان 21 درجه سانتیگراد است.

هلند، یکی از پرباران ترین کشورهای اروپایی است، به طوریکه ارتفاع باران سالانه در این کشور به 800 میلیمتر می رسد. وزش بادهای تند غربی، از ویژگی های خاص این کشور است. از اوایل قرن هجدهم میلادی، آسیاب های بادی در این سرزمین متداول شدند. از این آسیاب ها علاوه بر استفاده معمول، برای خشک کردن باتلاق ها هم استفاده می شد. جلگه های هلند که به طور عمده در نیمه جنوبی این سرزمین قرار دارند، از آبرفت رودهای راین (Rhine) و ماس (Mass) و شلدت (Scheldet) به وجود آمده اند، وسعت زیادی دارند و برای کشاورزی، زمینه مساعدی ایجاد کرده اند. وجود رطوبت کافی، باعث شده قسمت عمده اراضی این کشور، پوشیده از چمنزار و مراتع طبیعی شود و همین امر، سبب رونق دامپروری در آن شده است.

 مذهب مردم هلند 

به طور کلی، کشور هلند، کشوری است با وابستگی های مذهبی کم. هم اکنون، تقریبا نیمی از جمعیت هلند، مسیحی هستند که تعدادشان به 000/500/7 نفر می رسد. از این تعداد 000/413/4 نفر کاتولیک هستند (59 درصد از کل مسیحیان) و 831/033/3 نفر پروتستان (40%). بیشتر کاتولیک ها در ایالت های جنوبی نردبرابانت و لیمبورگ زندگی می کنند؛ جایی که بیشترین جمعیت هلند در آن متمرکز شده. در مناطق فریزلند شرقی، زوئید، لاندرن و توئینت و شهرهای اوترخت و نیجمگان، کاتولیک ها، بخش عمده معتقدان مذاهب را تشکیل می دهند. پروتستان ها بیشتر در ایالات شمالی هلند ساکنند.

از مذاهب دیگر هلند می توان به ارتدکس های شرقی اشاره کرد که 1/0 درصد از کل جمعیت هلند را تشکیل می دهند و تعداد آنها 22000 نفر است؛ مسلمانان 8/5 درصد و 944000 نفر هستند؛ یهودیان 2/0 درصد و 35900 نفر، هندوها 3/1 درصد و 215000 نفر و نیز بوداییان 1% و 169000 نفر هستند. حدود نیمی از جمعیت این کشور، یعنی 7/42 درصد که حدود 000/230/7 نفرند، هیچ وابستگی مذهبی ندارند و بنابراین، این کشور جزو کشورهای تقریبا بی دین دنیا به شمار می رود.


 

زبان مردم هلند 

  زبان رسمی کشور، زبان هلندی (Dutch) است، که اکثر ساکنان این کشور به جز برخی گروه های مهاجر و تازه وارد به این زبان صحبت می کنند.

زبان رسمی دیگر این کشور، فریژن (Frisian) است که همان زبان فریزلندیست و در ایالت شمالی فریزلند به این زبان صحبت می کنند. با اینکه تنها در این ایالت به زبان فریژن صحبت می کنند و این ایالت بخش کوچکی از هلند را تشکیل می دهد، یکی از زبان های رسمی هلند است. چند گویش محلی دیگر از قبیل لوساکسون (Low saxon) بیشتر در شمال و شرق و همچنین فرانکونیئن (Franconian) و لیمبورگیش (Limburgish) همه در جنوب وجود دارد.

یادگیری زبان های خارجی در هلند، بسیار مرسوم است و حدود 85 درصد از کل جمعیت کشور، از زبان انگلیسی، 60-55 درصد از زبان آلمانی و 25 درصد از فرانسوی اطلاعات اولیه ای دارند. در ضمن، زبان های اسپانیایی، روسی، عربی، ترکی، یونانی، باستان و لاتین هم در مدارس هلند ارایه می شود. خط رسمی و متداول این کشور، لاتین (Latin) است.
واحد پول و اقتصاد هلند 

هلند، اقتصادی باز و پر رونق دارد که تا زیادی به تجارت خارجی وابسته است. هلند، یکی از بازارهای تجاری و معاملاتی دنیاست. روابط صنعتی پایدار، افزایش قابل ملاحظه حساب های جاری، اهمیت این کشور به عنوان قطب حمل و نقل اروپایی و تورم بیکاری در حد متوسط، از ویژگی های اقتصاد هلند است.

فعالیت های صنعتی به طور عمده متمرکز در تولید فرآورده های غذایی، شیمیایی، پالایش مواد نفتی و تولید ماشین آلات و دستگاه های الکتریکی است. کشاورزی ماشینی، تنها 4 درصد از نیروی انسانی را مشغول به کار کرده است؛ اما در عوض، پول مازاد زیادی برای صنایع غذایی و همچنین صادرات، فراهم کرده است. هلند یکی از کشورهای مهم و موفق در زمینه جلب توجه خارجی ها برای سرمایه گذاری است.

تا قبل از سال 2002 واحد پول هلند، گیلدر (Guikder) بود؛ اما از اول ژانویه 2002، هلند به همراه 11 عضو اتحادیه اروپا، آغاز به جایگزین کردن یورو به جای آن کردند؛ و هم اکنون، پول رسمی و رایج هلند، یورو است که هر واحد آن، معادل 100 (سنت) است.

 

 


تفاوت زمانی با ایران

ساعت رسمی هلند حدود یک ساعت و نیم از تهران عقب تر می باشد یعنی اگر در ایران ساعت 10 باشد در هلند ساعت 08:30 است.


شهرهای توریستی هلند  
Notrika 2017